slowoklucz
Różne

Różne rady

Wyłącz pięć żarówek 60-cio watowych w korytarzu, przedpokoju lub pokojach kiedy ich nie potrzebujesz a zmniejszysz emisję CO2 o 270 kg rocznie.

Zastąp pięć zwykłych żarówek, których używasz przez ok. 5 godzin dziennie, na żarówki energooszczędne i ogranicz emisję CO2 o ok. 250 kg rocznie.

Jest to oparte na założeniu, że pięć żarówek 60-cio watowych jest wyłączonych przez 4 godziny dziennie w ciągu roku. Do przeliczenia emisji CO2 wykorzystano współczynnik energetyczny (energia pochodząca z naturalnego gazu z całkowitą emisją gazów cieplarnianych w wysokości 616 g/kWh).

Wymiana żarówek na energooszczędne może zmniejszyć koszty oświetlenia o nawet 60 EUR, a okres ich użytkowania może być nawet dziesięciokrotnie dłuższy niż w przypadku zwykłych żarówek. Żarówki energooszczędne są droższe w zakupie, ale tańsze w eksploatacji. Jest to oparte na założeniu, że wymienia się pięć żarówek 60 W na pięć energooszczędnych (16W) i są one używane przez 5 godzin dziennie. Zwykła żarówka 60 W odpowiada 16 W kompaktowej, fluorescencyjnej świetlówce (AEA Technology, 1999). Do przeliczenia ilości emisji CO2 wykorzystano współczynnik energetyczny (energia pochodząca z naturalnego gazu z całkowitą emisją gazów cieplarnianych w wysokości 616 g/kWh).

Przejdź na tzw. zielona energię, ograniczając emisję CO2 o 520 kg w przeliczeniu na jedno gospodarstwo domowe rocznie.

Zaczekaj aż gorące jedzenie ostygnie zanim wstawisz je do lodówki. Ograniczysz w ten sposób emisję CO2 o 6 kg rocznie.

Obliczeń dokonano w oparciu o przeciętne zużycie energii elektrycznej w gospodarstwach domowych Unii Europejskiej.(Eurostat 2003) Zakłada się przy tym, że zielona energia jest mieszaniną energii pochodzącej z takich źródeł jak woda, wiatr, biomasa, o czynniku emisji gazu w wysokości 10 g/kWh (Vattenfall, 2001). Obecnie 14% energii elektrycznej w Europie pochodzi ze źródeł odnawialnych takich jak: wiatr, drewno, biogaz czy energia słoneczna. Popyt generuje podaż: przez przestawienie się na zieloną energię elektryczną w rejonach, gdzie istnieje taka możliwość, pomożesz w rozwoju odnawialnych źródeł energii. Zainstalowanie na dachu domu paneli słonecznych pomaga zaoszczędzić więcej energii.  

Ilość energii niezbędnej do schłodzenia żywności zależy od pojemności cieplnej, która z kolei jest uzależniona od ilości wody zawartej w produkcie żywnościowym. Jest to oparte na założeniu, że 1kg zupy ma taką pojemność cieplną jak woda (4.18 kJ/kg,ºC). Zupa jest schładzana z temperatury 80 stopni do temperatury 20 stopni. Zakładana temperatura lodówki w tym przypadku to 4 stopnie.

Susz ubrania naturalnie, zamiast korzystać z suszarki, a zmniejszysz emisję CO2 o 280 kg rocznie.

Gotuj tylko tyle wody ile potrzebujesz na przyrządzenie gorącego napoju, a ograniczysz emisję dwutlenku węgla o ok. 25 kg rocznie. Gdyby wszyscy Europejczycy gotowali tyle wody ile potrzebują, czyli średnio o 1 litr wody dziennie mniej, zaoszczędzona energia mogłaby zasilić jedna trzecią oświetlenia ulicznego w Europie.

Pomiar został wykonany przy założeniu, że standardowa europejska suszarka zużywa ok. 3,06 kWh w ciągu jednego cyklu suszenia (European Energy Network, 1995) i jest używana ok. 150 razy w ciągu roku. Do przeliczenia ilości emisji CO2 wykorzystano współczynnik energetyczny (energia pochodząca z naturalnego gazu z całkowitą emisją gazów cieplarnianych w wysokości 616 g/kWh).

Energia potrzebna do podgrzania kilograma wody o jeden stopień Celsjusza to 4.18 kJ (pojemność cieplna wody to 4.18kJ ºC). W powyższym obliczeniu założyliśmy, że unikamy podgrzewania 1 litra zbędnej wody dziennie, i że ta woda byłaby podgrzewana z 10 ºC do 100 ºC przy wykorzystaniu współczynnika energetycznego (energia pochodząca z naturalnego gazu z całkowitą emisją gazów cieplarnianych w wysokości 616 g/kWh)

Zainstaluj specjalną, drobnostrumieniową słuchawkę prysznicową (perlator, eko-przycisk) i ogranicz emisję CO2 do ok. 230 kg na osobę rocznie.

Zanim wydrukujesz dokument lub email zastanów się, czy naprawdę jest ci potrzebny, ponieważ w ten sposób możesz ograniczyć emisję CO2 o ok. 7 kg rocznie.

Jest to oparte na założeniu, że podczas kąpieli pod prysznicem zużywa się 1 kWh/min (szybkość przepływu 28 l/min, 40 stopni, pojemność cieplna wody to 4.18kJ/kg,ºC) , a użycie drobnostrumieniowej słuchawki prysznicowej oszczędza 66% energii (Vattenfall, 2006). W założeniu prysznic miałby trwać 5 minut, 5 razy w tygodniu. Rzeczywista liczba jest prawdopodobnie jeszcze wyższa w związku ze stratą energii w systemie ogrzewania wody.  Jest to oparte na założeniu, że przeciętny Europejczyk zużywa ok. 20 kg papieru miesięcznie (www.fern.org, 2006), i że 1% tej ilości jest drukowany niepotrzebnie. Kalkulacja emisji CO2 została wykonana na podstawie danych LCA (analiza cyklu życia) dot. produkcji papieru. (Ecoinvent, 2006).

Upewnij się, że dobrze dokręcasz kurek lub zreperuj cieknący kran, a ograniczysz emisję CO2 o ok. 20 kg rocznie.

Włącz 4 transformatory napięcia do gniazdka z włącznikiem i ogranicz emisję CO2 o 35 kg rocznie.

Jest to oparte na założeniu, że kropla wody z kranu to 0.2 ml wody, a częstotliwość kapania to 20 kropel na minutę. Cieknąca woda ma, w założeniu, temperaturę 37 stopni Celsjusza. Aby obliczyć emisję CO2 zakłada się również, ze woda jest uzdatniana i podgrzewana przy uwzględnieniu współczynnika energetycznego (energia pochodząca z naturalnego gazu z całkowitą emisją gazów cieplarnianych w wysokości 616 g/kWh).

Zakłada się, że transformator zużywa 10% mocy lampy, nawet wtedy, gdy jest ona wyłączona. (IKEA, 2006). Kalkulacja jest oparta na założeniu, że 4 transformatory 20 watowych lamp są włączone do kontaktu, który jest wyłączany, gdy się z niego nie korzysta. Lampy są więc wyłączone przez 20 godzin dziennie. Do przeliczenia ilości emisji CO2 wykorzystano współczynnik energetyczny (energia pochodząca z naturalnego gazu z całkowitą emisją gazów cieplarnianych w wysokości 616 g/kWh).

Gdy kupujesz wodę mineralną, wybierz butelki 1.5 l, zamiast tej samej ilości w butelkach 0.5 l. W ten sposób obniżysz emisję CO2 o ok. 9 kg rocznie.

Poddawaj recyklingowi swoje śmieci! Na przykład, odzyskanie 1 kg aluminium to obniżenie emisji CO2 o 9 kg.

Obliczenie opiera się na założeniu, że w jednym gospodarstwie domowym spożywa się 3 litry wody mineralnej tygodniowo. Kalkulacja została sporządzona przez porównanie wagi półtoralitrowych, plastikowych butelek z zakrętką (51 g) z półlitrowymi, plastikowymi butelkami z zakrętką (27 g) (NAPCOR, 2006) oraz przy użyciu danych LCA do produkcji plastikowego materiału PET (Ecoinvent, 2006). Podczas obliczenia uwzględniono jedynie produkcję plastiku, a pominięto produkcję butelek, ich transport i etykiety. Fakt ten wpływa na zaniżenie możliwości ograniczenia emisji CO2.

Obliczenie oparte jest na danych LCA (life cycle assessment – analiza cyklu życia) o każdej pierwotnej i wtórnej produkcji aluminium w Europie (Ecoinvent, 2006).

Idąc na zakupy zabierz ze sobą torbę wielokrotnego użytku i ogranicz emisję CO2 o 8 kg rocznie.

Jest to oparte na założeniu, że zabierasz na zakupy torbę, którą masz w domu zamiast 4 reklamówek plastikowych (o wadze 19.5 g każda) tygodniowo. Obliczenie ograniczenia emisji CO2 zostało wykonane na podstawie danych LCA (analiza cyklu życia) dot. produkcji folii LPDE. (Ecoinvent, 2006).  

slowoklucz
Sfinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Partnerzy:

slowoklucz

Projekt i realizacja:

slowoklucz