slowoklucz
Zwyczajne czynności

Rady dotyczące codziennych czynności

 Wyłącz pięć żarówek 60-cio watowych w korytarzu, przedpokoju lub pokojach kiedy ich nie potrzebujesz a zmniejszysz emisję CO2 o 270 kg rocznie.

Zaczekaj aż gorące jedzenie ostygnie zanim wstawisz je do lodówki. Ograniczysz w ten sposób emisję CO2 o 6 kg rocznie.

 Jest to oparte na założeniu, że pięć żarówek 60-cio watowych jest wyłączonych przez 4 godziny dziennie w ciągu roku. Do przeliczenia emisji CO2 wykorzystano współczynnik energetyczny (energia pochodząca z naturalnego gazu z całkowitą emisją gazów cieplarnianych w wysokości 616 g/kWh).

Ilość energii niezbędnej do schłodzenia żywności zależy od pojemności cieplnej, która z kolei jest uzależniona od ilości wody zawartej w produkcie żywnościowym. Jest to oparte na założeniu, że 1kg zupy ma taką pojemność cieplną jak woda (4.18 kJ/kg,ºC). Zupa jest schładzana z temperatury 80 stopni do temperatury 20 stopni. Zakładana temperatura lodówki w tym przypadku to 4 stopnie.

 Włączaj pralkę tylko wtedy, gdy jest całkowicie wypełniona, a zmniejszysz emisję CO2 o 45 kg rocznie.

Wyłącz klimatyzator na 4 godziny dziennie w okresie letnim gdy nikogo nie ma w domu i zmniejsz emisję CO2 o ok. 300 kg rocznie.

 Kalkulację wykonano w oparciu o użytkowanie standardowej europejskiej pralki, która zużywa ok. 1.24 kWh i jest używana ok. 240 razy rocznie (European Energy Network, 1995). Zakłada się również, że połowa cykli odbyła się przy niepełnej pralce. Oznacza to, że można wyprać tę samą ilość rzeczy redukując liczbę cykli do 75% obecnego stanu. Do przeliczenia ilości emisji CO2 wykorzystano współczynnik energetyczny (energia pochodząca z naturalnego gazu z całkowitą emisją gazów cieplarnianych w wysokości 616 g/kWh).

Jest to oparte na założeniu, że klimatyzator o mocy 1 kW jest wyłączany na 4 godziny dziennie przez 4 miesiące w roku. Odpowiada to oszczędności 480 kWh energii rocznie. Do przeliczenia ilości emisji CO2 wykorzystano współczynnik energetyczny (energia pochodząca z naturalnego gazu z całkowitą emisją gazów cieplarnianych w wysokości 616 g/kWh). Klimatyzatory to prawdziwe pożeracze energii – korzystaj z klimatyzatorów oszczędnie i poszukaj najbardziej efektywnego energetycznie modelu. Alternatywą może być również wentylator!

Susz ubrania naturalnie, zamiast korzystać z suszarki, a zmniejszysz emisję CO2 o 280 kg rocznie.

Gotuj tylko tyle wody ile potrzebujesz na przyrządzenie gorącego napoju, a ograniczysz emisję dwutlenku węgla o ok. 25 kg rocznie. Gdyby wszyscy Europejczycy gotowali tyle wody ile potrzebują, czyli średnio o 1 litr wody dziennie mniej, zaoszczędzona energia mogłaby zasilić jedna trzecią oświetlenia ulicznego w Europie.

Pomiar został wykonany przy założeniu, że standardowa europejska suszarka zużywa ok. 3,06 kWh w ciągu jednego cyklu suszenia (European Energy Network, 1995) i jest używana ok. 150 razy w ciągu roku. Do przeliczenia ilości emisji CO2 wykorzystano współczynnik energetyczny (energia pochodząca z naturalnego gazu z całkowitą emisją gazów cieplarnianych w wysokości 616 g/kWh).

Energia potrzebna do podgrzania kilograma wody o jeden stopień Celsjusza to 4.18 kJ (pojemność cieplna wody to 4.18kJ ºC). W powyższym obliczeniu założyliśmy, że unikamy podgrzewania 1 litra zbędnej wody dziennie, i że ta woda byłaby podgrzewana z 10 ºC do 100 ºC przy wykorzystaniu współczynnika energetycznego (energia pochodząca z naturalnego gazu z całkowitą emisją gazów cieplarnianych w wysokości 616 g/kWh)

Upewnij się, że dobrze dokręcasz kurek lub zreperuj cieknący kran, a ograniczysz emisję CO2 o ok. 20 kg rocznie.

Zakręć kran podczas mycia zębów, aby ograniczyć emisję CO2 o ok 3 kg rocznie.

Jest to oparte na założeniu, że kropla wody z kranu to 0.2 ml wody, a częstotliwość kapania to 20 kropel na minutę. Cieknąca woda ma, w założeniu, temperaturę 37 stopni Celsjusza. Aby obliczyć emisję CO2 zakłada się również, ze woda jest uzdatniana i podgrzewana przy uwzględnieniu współczynnika energetycznego (energia pochodząca z naturalnego gazu z całkowitą emisją gazów cieplarnianych w wysokości 616 g/kWh).

Jest to oparte na założeniu, że przepływ wody z kranu to 1.5 litra na minutę. Jeśli myjesz zęby przez 3 minuty 2 razy dziennie przy odkręconym kurku, zużyjesz 9 litrów wody. To o 8 litrów więcej niż gdybyś zakręcił kran. Aby obliczyć emisję CO2 zakłada się również, ze woda jest uzdatniana przy uwzględnieniu współczynnika energetycznego (energia pochodząca z naturalnego gazu z całkowitą emisją gazów cieplarnianych w wysokości 616 g/kWh).

Gdy kupujesz wodę mineralną, wybierz butelki 1.5 l, zamiast tej samej ilości w butelkach 0.5 l. W ten sposób obniżysz emisję CO2 o ok. 9 kg rocznie.

Poddawaj recyklingowi swoje śmieci! Na przykład, odzyskanie 1 kg aluminium to obniżenie emisji CO2 o 9 kg.

Obliczenie opiera się na założeniu, że w jednym gospodarstwie domowym spożywa się 3 litry wody mineralnej tygodniowo. Kalkulacja została sporządzona przez porównanie wagi półtoralitrowych, plastikowych butelek z zakrętką (51 g) z półlitrowymi, plastikowymi butelkami z zakrętką (27 g) (NAPCOR, 2006) oraz przy użyciu danych LCA do produkcji plastikowego materiału PET (Ecoinvent, 2006). Podczas obliczenia uwzględniono jedynie produkcję plastiku, a pominięto produkcję butelek, ich transport i etykiety. Fakt ten wpływa na zaniżenie możliwości ograniczenia emisji CO2.

Obliczenie oparte jest na danych LCA (life cycle assessment – analiza cyklu życia) o każdej pierwotnej i wtórnej produkcji aluminium w Europie (Ecoinvent, 2006).

Idąc na zakupy zabierz ze sobą torbę wielokrotnego użytku i ogranicz emisję CO2 o 8 kg rocznie.

Zanim wydrukujesz dokument lub email zastanów się, czy naprawdę jest ci potrzebny, ponieważ w ten sposób możesz ograniczyć emisję CO2 o ok. 7 kg rocznie.

Jest to oparte na założeniu, że zabierasz na zakupy torbę, którą masz w domu zamiast 4 reklamówek plastikowych (o wadze 19.5 g każda) tygodniowo. Obliczenie ograniczenia emisji CO2 zostało wykonane na podstawie danych LCA (analiza cyklu życia) dot. produkcji folii LPDE. (Ecoinvent, 2006).

Jest to oparte na założeniu, że przeciętny Europejczyk zużywa ok. 20 kg papieru miesięcznie (www.fern.org, 2006), i że 1% tej ilości jest drukowany niepotrzebnie. Kalkulacja emisji CO2 została wykonana na podstawie danych LCA (analiza cyklu życia) dot. produkcji papieru. (Ecoinvent, 2006).

slowoklucz
Sfinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Partnerzy:

slowoklucz

Projekt i realizacja:

slowoklucz