slowoklucz
Sprzęt RTV i AGD

Rady dotyczące sprzętu RTV i AGD

Zwiększ wydajność lodówki poprzez umieszczenie jej w chłodnym miejscu i ogranicz emisję CO2 nawet do 150 kg rocznie.

Zaczekaj aż gorące jedzenie ostygnie zanim wstawisz je do lodówki. Ograniczysz w ten sposób emisję CO2 o 6 kg rocznie.

Jest to oparte na założeniu, że lodówka zostanie przestawiona z miejsca o temperaturze 30 stopni w miejsce o temperaturze 20 stopni. Zakłada się również, że jest to nowe urządzenie, które zużywa 500 kWh energii rocznie w otoczeniu o temperaturze 30 stopni. Jeśli posiadasz starszą lodówkę, ograniczenia emisji CO2 mogą być jeszcze większe. Gdy kupujesz nową lodówkę, wybieraj tylko modele europejskiej klasy A+ (z automatycznym cyklem rozmrażania) co pozwoli zmniejszyć emisję CO2 o około 210 kg rocznie. Gdy kupujesz sprzęty AGD wybieraj modele o najwyższej europejskiej klasie. Na podstawie informacji z Rüdenauer I. & Gensch C. (2005).

Ilość energii niezbędnej do schłodzenia żywności zależy od pojemności cieplnej, która z kolei jest uzależniona od ilości wody zawartej w produkcie żywnościowym. Jest to oparte na założeniu, że 1kg zupy ma taką pojemność cieplną jak woda (4.18 kJ/kg,ºC). Zupa jest schładzana z temperatury 80 stopni do temperatury 20 stopni. Zakładana temperatura lodówki w tym przypadku to 4 stopnie.

Wymieniając telewizor na nowy wybierz ten z europejskim znakiem ekologicznym - eco-label, a ograniczysz emisję CO2 o 30 kg rocznie.

Wyłącz klimatyzator na 4 godziny dziennie w okresie letnim gdy nikogo nie ma w domu i zmniejsz emisję CO2 o ok. 300 kg rocznie.

Kalkulacja porównuje dwa nowe telewizory o parametrach 50 Hz, 32 cale, panoramiczne: jeden ze znakiem eco-label, drugi nieoznaczony. Zakłada się, że telewizor jest włączony przez 3 godziny dziennie i pozostaje w trybie ‘czuwania’ przez pozostałe 21 godzin. Do przeliczenia ilości emisji CO2 wykorzystano współczynnik energetyczny (energia pochodząca z naturalnego gazu z całkowitą emisją gazów cieplarnianych w wysokości 616 g/kWh).

Jest to oparte na założeniu, że klimatyzator o mocy 1 kW jest wyłączany na 4 godziny dziennie przez 4 miesiące w roku. Odpowiada to oszczędności 480 kWh energii rocznie. Do przeliczenia ilości emisji CO2 wykorzystano współczynnik energetyczny (energia pochodząca z naturalnego gazu z całkowitą emisją gazów cieplarnianych w wysokości 616 g/kWh). Klimatyzatory to prawdziwe pożeracze energii – korzystaj z klimatyzatorów oszczędnie i poszukaj najbardziej efektywnego energetycznie modelu. Alternatywą może być również wentylator!

 Włącz 4 transformatory napięcia do gniazdka z włącznikiem i ogranicz emisję CO2 o 35 kg rocznie.

Włączaj pralkę tylko wtedy, gdy jest całkowicie wypełniona, a zmniejszysz emisję CO2 o 45 kg rocznie.

 Zakłada się, że transformator zużywa 10% mocy lampy, nawet wtedy, gdy jest ona wyłączona. (IKEA, 2006). Kalkulacja jest oparta na założeniu, że 4 transformatory 20 watowych lamp są włączone do kontaktu, który jest wyłączany, gdy się z niego nie korzysta. Lampy są więc wyłączone przez 20 godzin dziennie. Do przeliczenia ilości emisji CO2 wykorzystano współczynnik energetyczny (energia pochodząca z naturalnego gazu z całkowitą emisją gazów cieplarnianych w wysokości 616 g/kWh).

Kalkulację wykonano w oparciu o użytkowanie standardowej europejskiej pralki, która zużywa ok. 1.24 kWh i jest używana ok. 240 razy rocznie (European Energy Network, 1995). Zakłada się również, że połowa cykli odbyła się przy niepełnej pralce. Oznacza to, że można wyprać tę samą ilość rzeczy redukując liczbę cykli do 75% obecnego stanu. Do przeliczenia ilości emisji CO2 wykorzystano współczynnik energetyczny (energia pochodząca z naturalnego gazu z całkowitą emisją gazów cieplarnianych w wysokości 616 g/kWh).

slowoklucz
Sfinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Partnerzy:

slowoklucz

Projekt i realizacja:

slowoklucz