slowoklucz
Rady praktyczne - Jak powstrzymać globalne ocieplenie?

Poniżej przedstawiamy wszystkie nasze wskazówki

Obniż temperaturę w domu o zaledwie 1°C, ograniczając emisję CO2 nawet
o 300 kg rocznie
w każdym gospodarstwie domowym.

Zaprogramuj swój termostat tak, aby w nocy lub podczas nieobecności domowników temperatura była niższa i ogranicz w ten sposób emisję CO2 o 440 kg rocznie.
Jest to oparte na założeniu, że ogrzewanie powoduje emisję około 14% gazów cieplarnianych (4 Gton CO2 rocznie). Co więcej ogrzewanie pochłania 70% energii zużywanej przez jedno gospodarstwo domowe, a 70% emisji gazów cieplarnianych z każdego gospodarstwa domowego ma związek z ogrzewaniem. Obliczono również, że 7,5% (średnia 5-10%) energii można zaoszczędzić obniżając ogrzewanie o jeden stopień. (EU DG Energy and Transport 2002; World Energy Outlook (WEO) 2002; Eurostat, 2003; EEA, 2005; Peck & Fowler, 2006). Jest to oparte na założeniu, że ogrzewanie powoduje emisję około 14% gazów cieplarnianych (4Gton CO2 rocznie). Co więcej, ogrzewanie pochłania 70% energii zużywanej przez jedno gospodarstwo domowe, a 70% emisji gazów cieplarnianych z każdego gospodarstwa domowego ma związek z ogrzewaniem. Zakłada się także, że termostat jest zaprogramowany na temperaturę niższą o 3 stopnie przez 12 godzin dziennie. (EU DG Energy and Transport 2002; World Energy Outlook (WEO) 2002; Eurostat, 2003; EEA, 2005; Peck & Fowler, 2006).

Wymień stare okna z pojedynczymi szybami, na te z podwójnymi i ogranicz emisję CO2 aż do 350 kg rocznie.

Dobra izolacja domu ogranicza emisję CO2 o ponad 630 kg rocznie, w przeliczeniu na jedno gospodarstwo domowe.

Działanie to wymaga pewnego nakładu finansowego, ale opłaci się na dłuższą metę. Jeśli wybierzesz produkt wysokiej jakości np. drewniane okna  z podwójnymi, przepuszczającymi mało energii szybami, pomiędzy którymi znajduje się argon, możesz zatrzymać nawet do 70% traconej energii.(Green Building UK, 2006; Irish Energy Centre, 2006).

Jest to oparte na założeniu, że przeciętne gospodarstwo domowe zużywa na ogrzewanie 10 000 kWh energii rocznie. Energia uciekająca przez ściany, dach       i podłogi stanowi zwykle 50% ogólnych strat ciepła, a w krajach Unii Europejskiej emisja CO2 związana z ogrzewaniem wynosi 250g/kWh. Zakłada się również, że oszczędność energii przy dobrej izolacji wynosi 50%, ale przy zastosowaniu zaawansowanych technologicznie materiałów może wzrosnąć nawet do 90%.(EEA, 2001 Swedish Energy Agency, 2006; Eastleigh Borough Council, 2006)

Zwiększ wydajność lodówki poprzez umieszczenie jej w chłodnym miejscu i ogranicz emisję CO2 nawet do 150 kg rocznie.

Zaczekaj aż gorące jedzenie ostygnie zanim wstawisz je do lodówki. Ograniczysz w ten sposób emisję CO2 o 6 kg rocznie.

Jest to oparte na założeniu, że lodówka zostanie przestawiona z miejsca o temperaturze 30 stopni w miejsce o temperaturze 20 stopni. Zakłada się również, że jest to nowe urządzenie, które zużywa 500 kWh energii rocznie w otoczeniu o temperaturze 30 stopni. Jeśli posiadasz starszą lodówkę, ograniczenia emisji CO2 mogą być jeszcze większe. Gdy kupujesz nową lodówkę, wybieraj tylko modele europejskiej klasy A+ (z automatycznym cyklem rozmrażania) co pozwoli zmniejszyć emisję CO2 o około 210 kg rocznie. Gdy kupujesz sprzęty AGD wybieraj modele o najwyższej europejskiej klasie. Na podstawie informacji z Rüdenauer I. & Gensch C. (2005).

Ilość energii niezbędnej do schłodzenia żywności zależy od pojemności cieplnej, która z kolei jest uzależniona od ilości wody zawartej w produkcie żywnościowym. Jest to oparte na założeniu, że 1kg zupy ma taką pojemność cieplną jak woda (4.18 kJ/kg,ºC). Zupa jest schładzana z temperatury 80 stopni do temperatury 20 stopni. Zakładana temperatura lodówki w tym przypadku to 4 stopnie.

Wyłącz pięć żarówek 60-cio watowych w korytarzu, przedpokoju lub pokojach kiedy ich nie potrzebujesz a zmniejszysz emisję CO2 o 270 kg rocznie.

Zastąp pięć zwykłych żarówek, których używasz przez ok. 5 godzin dziennie, na żarówki energooszczędne i ogranicz emisję CO2 o ok. 250 kg rocznie.

Jest to oparte na założeniu, że pięć żarówek 60-cio watowych jest wyłączonych przez 4 godziny dziennie w ciągu roku. Do przeliczenia emisji CO2 wykorzystano współczynnik energetyczny (energia pochodząca z naturalnego gazu z całkowitą emisją gazów cieplarnianych w wysokości 616 g/kWh).

Wymiana żarówek na energooszczędne może zmniejszyć koszty oświetlenia o nawet 60 EUR, a okres ich użytkowania może być nawet dziesięciokrotnie dłuższy niż w przypadku zwykłych żarówek. Żarówki energooszczędne są droższe w zakupie, ale tańsze w eksploatacji. Jest to oparte na założeniu, że wymienia się pięć żarówek 60 W na pięć energooszczędnych (16W) i są one używane przez 5 godzin dziennie. Zwykła żarówka 60 W odpowiada 16 W kompaktowej, fluorescencyjnej świetlówce (AEA Technology, 1999). Do przeliczenia ilości emisji CO2 wykorzystano współczynnik energetyczny (energia pochodząca z naturalnego gazu z całkowitą emisją gazów cieplarnianych w wysokości 616 g/kWh).

Wymieniając telewizor na nowy wybierz ten z europejskim znakiem ekologicznym - eco-label, a ograniczysz emisję CO2 o 30 kg rocznie.

Wyłącz klimatyzator na 4 godziny dziennie w okresie letnim gdy nikogo nie ma w domu i zmniejsz emisję CO2 o ok. 300 kg rocznie.

Kalkulacja porównuje dwa nowe telewizory o parametrach 50 Hz, 32 cale, panoramiczne: jeden ze znakiem eco-label, drugi nieoznaczony. Zakłada się, że telewizor jest włączony przez 3 godziny dziennie i pozostaje w trybie ‘czuwania’ przez pozostałe 21 godzin. Do przeliczenia ilości emisji CO2 wykorzystano współczynnik energetyczny (energia pochodząca z naturalnego gazu z całkowitą emisją gazów cieplarnianych w wysokości 616 g/kWh).

Jest to oparte na założeniu, że klimatyzator o mocy 1 kW jest wyłączany na 4 godziny dziennie przez 4 miesiące w roku. Odpowiada to oszczędności 480 kWh energii rocznie. Do przeliczenia ilości emisji CO2 wykorzystano współczynnik energetyczny (energia pochodząca z naturalnego gazu z całkowitą emisją gazów cieplarnianych w wysokości 616 g/kWh). Klimatyzatory to prawdziwe pożeracze energii – korzystaj z klimatyzatorów oszczędnie i poszukaj najbardziej efektywnego energetycznie modelu. Alternatywą może być również wentylator!

Przejdź na tzw. zielona energię, ograniczając emisję CO2 o 520 kg w przeliczeniu na jedno gospodarstwo domowe rocznie.

Włączaj pralkę tylko wtedy, gdy jest całkowicie wypełniona, a zmniejszysz emisję CO2 o 45 kg rocznie.

Obliczeń dokonano w oparciu o przeciętne zużycie energii elektrycznej w gospodarstwach domowych Unii Europejskiej.(Eurostat 2003) Zakłada się przy tym, że zielona energia jest mieszaniną energii pochodzącej z takich źródeł jak woda, wiatr, biomasa, o czynniku emisji gazu w wysokości 10 g/kWh (Vattenfall, 2001). Obecnie 14% energii elektrycznej w Europie pochodzi ze źródeł odnawialnych takich jak: wiatr, drewno, biogaz czy energia słoneczna. Popyt generuje podaż: przez przestawienie się na zieloną energię elektryczną w rejonach, gdzie istnieje taka możliwość, pomożesz w rozwoju odnawialnych źródeł energii. Zainstalowanie na dachu domu paneli słonecznych pomaga zaoszczędzić więcej energii.

Kalkulację wykonano w oparciu o użytkowanie standardowej europejskiej pralki, która zużywa ok. 1.24 kWh i jest używana ok. 240 razy rocznie (European Energy Network, 1995). Zakłada się również, że połowa cykli odbyła się przy niepełnej pralce. Oznacza to, że można wyprać tę samą ilość rzeczy redukując liczbę cykli do 75% obecnego stanu. Do przeliczenia ilości emisji CO2 wykorzystano współczynnik energetyczny (energia pochodząca z naturalnego gazu z całkowitą emisją gazów cieplarnianych w wysokości 616 g/kWh).

Susz ubrania naturalnie, zamiast korzystać z suszarki, a zmniejszysz emisję CO2 o 280 kg rocznie.

Gotuj tylko tyle wody ile potrzebujesz na przyrządzenie gorącego napoju, a ograniczysz emisję dwutlenku węgla o ok. 25 kg rocznie. Gdyby wszyscy Europejczycy gotowali tyle wody ile potrzebują, czyli średnio o 1 litr wody dziennie mniej, zaoszczędzona energia mogłaby zasilić jedna trzecią oświetlenia ulicznego w Europie.

Pomiar został wykonany przy założeniu, że standardowa europejska suszarka zużywa ok. 3,06 kWh w ciągu jednego cyklu suszenia (European Energy Network, 1995) i jest używana ok. 150 razy w ciągu roku. Do przeliczenia ilości emisji CO2 wykorzystano współczynnik energetyczny (energia pochodząca z naturalnego gazu z całkowitą emisją gazów cieplarnianych w wysokości 616 g/kWh).

Energia potrzebna do podgrzania kilograma wody o jeden stopień Celsjusza to 4.18 kJ (pojemność cieplna wody to 4.18kJ ºC). W powyższym obliczeniu założyliśmy, że unikamy podgrzewania 1 litra zbędnej wody dziennie, i że ta woda byłaby podgrzewana z 10 ºC do 100 ºC przy wykorzystaniu współczynnika energetycznego (energia pochodząca z naturalnego gazu z całkowitą emisją gazów cieplarnianych w wysokości 616 g/kWh)

Zainstaluj specjalną, drobnostrumieniową słuchawkę prysznicową (perlator, eko-przycisk) i ogranicz emisję CO2 do ok. 230 kg na osobę rocznie.

Zakręć kran podczas mycia zębów, aby ograniczyć emisję CO2 o ok 3 kg rocznie.

Jest to oparte na założeniu, że podczas kąpieli pod prysznicem zużywa się 1 kWh/min (szybkość przepływu 28 l/min, 40 stopni, pojemność cieplna wody to 4.18kJ/kg,ºC) , a użycie drobnostrumieniowej słuchawki prysznicowej oszczędza 66% energii (Vattenfall, 2006). W założeniu prysznic miałby trwać 5 minut, 5 razy w tygodniu. Rzeczywista liczba jest prawdopodobnie jeszcze wyższa w związku ze stratą energii w systemie ogrzewania wody.

Jest to oparte na założeniu, że przepływ wody z kranu to 1.5 litra na minutę. Jeśli myjesz zęby przez 3 minuty 2 razy dziennie przy odkręconym kurku, zużyjesz 9 litrów wody. To o 8 litrów więcej niż gdybyś zakręcił kran. Aby obliczyć emisję CO2 zakłada się również, ze woda jest uzdatniana przy uwzględnieniu współczynnika energetycznego (energia pochodząca z naturalnego gazu z całkowitą emisją gazów cieplarnianych w wysokości 616 g/kWh).

Upewnij się, że dobrze dokręcasz kurek lub zreperuj cieknący kran, a ograniczysz emisję CO2 o ok. 20 kg rocznie.

Włącz 4 transformatory napięcia do gniazdka z włącznikiem i ogranicz emisję CO2 o 35 kg rocznie.

Jest to oparte na założeniu, że kropla wody z kranu to 0.2 ml wody, a częstotliwość kapania to 20 kropel na minutę. Cieknąca woda ma, w założeniu, temperaturę 37 stopni Celsjusza. Aby obliczyć emisję CO2 zakłada się również, ze woda jest uzdatniana i podgrzewana przy uwzględnieniu współczynnika energetycznego (energia pochodząca z naturalnego gazu z całkowitą emisją gazów cieplarnianych w wysokości 616 g/kWh).

Zakłada się, że transformator zużywa 10% mocy lampy, nawet wtedy, gdy jest ona wyłączona. (IKEA, 2006). Kalkulacja jest oparta na założeniu, że 4 transformatory 20 watowych lamp są włączone do kontaktu, który jest wyłączany, gdy się z niego nie korzysta. Lampy są więc wyłączone przez 20 godzin dziennie. Do przeliczenia ilości emisji CO2 wykorzystano współczynnik energetyczny (energia pochodząca z naturalnego gazu z całkowitą emisją gazów cieplarnianych w wysokości 616 g/kWh).

Gdy kupujesz wodę mineralną, wybierz butelki 1.5 l, zamiast tej samej ilości w butelkach 0.5 l. W ten sposób obniżysz emisję CO2 o ok. 9 kg rocznie.

Poddawaj recyklingowi swoje śmieci! Na przykład, odzyskanie 1 kg aluminium to obniżenie emisji CO2 o 9 kg.

Obliczenie opiera się na założeniu, że w jednym gospodarstwie domowym spożywa się 3 litry wody mineralnej tygodniowo. Kalkulacja została sporządzona przez porównanie wagi półtoralitrowych, plastikowych butelek z zakrętką (51 g) z półlitrowymi, plastikowymi butelkami z zakrętką (27 g) (NAPCOR, 2006) oraz przy użyciu danych LCA do produkcji plastikowego materiału PET (Ecoinvent, 2006). Podczas obliczenia uwzględniono jedynie produkcję plastiku, a pominięto produkcję butelek, ich transport i etykiety. Fakt ten wpływa na zaniżenie możliwości ograniczenia emisji CO2.

Obliczenie oparte jest na danych LCA (life cycle assessment – analiza cyklu życia) o każdej pierwotnej i wtórnej produkcji aluminium w Europie (Ecoinvent, 2006).

Idąc na zakupy zabierz ze sobą torbę wielokrotnego użytku i ogranicz emisję CO2 o 8 kg rocznie.

Zanim wydrukujesz dokument lub email zastanów się, czy naprawdę jest ci potrzebny, ponieważ w ten sposób możesz ograniczyć emisję CO2 o ok. 7 kg rocznie.

Jest to oparte na założeniu, że zabierasz na zakupy torbę, którą masz w domu zamiast 4 reklamówek plastikowych (o wadze 19.5 g każda) tygodniowo. Obliczenie ograniczenia emisji CO2 zostało wykonane na podstawie danych LCA (analiza cyklu życia) dot. produkcji folii LPDE. (Ecoinvent, 2006).

Jest to oparte na założeniu, że przeciętny Europejczyk zużywa ok. 20 kg papieru miesięcznie (www.fern.org, 2006), i że 1% tej ilości jest drukowany niepotrzebnie. Kalkulacja emisji CO2 została wykonana na podstawie danych LCA (analiza cyklu życia) dot. produkcji papieru. (Ecoinvent, 2006).

slowoklucz
Sfinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Partnerzy:

slowoklucz

Projekt i realizacja:

slowoklucz