Rozdział 1: Nastroić instrumenty
Żeby zabrać się z odpowiedzialnością do pisania o trudnym, dynamicznym i obchodzącym wszystkich problemie, trzeba nastroić instrumenty przekazu. Chodzi o to, by przesyłane odbiorcom dźwięki trafiały do ich uszu z częstotliwością uważaną za przyjemna i spodziewana. To spora trudność, bo odbiorców i oczekiwań jest wiele, a instrumentów liczba ograniczona, zaś strojenie skomplikowane. Przecież są wśród nas tacy, którzy żądają choćby najgorszej, ale pełnej prawdy, inni oczekują słów uspokajających, jeszcze inni szybkich i trafnych decyzji. Grac trzeba, i to po mistrzowsku. I jeszcze na dodatek przychodzi grac, przebijając się przez kakofonię i szum przeróżnych pozornych znawców rzeczy.
Rozdział 2: W oczekiwaniu na zgodny chór
Co nas czeka w końcu 2009 roku i w latach następnych? Zapewne żadne prognozy nie okażą się w stu procentach trafne. Wydarzy się bardzo wiele. Klimat będzie się zmieniał. Będziemy otrzymywać coraz to nowe informacje na temat zmian i wysiłków zmierzających do uporania się z tym wielkim wyzwaniem. Będziemy, oczekiwać z niepokojem zmian w naszym stosunku do przyrody, środowiska, zrównoważonego rozwoju. Zmiany będą, ale czy wystarczająco głębokie i szybkie?
Rozdział 3: Uwertura
Wciąż trwające gwałtowne poszukiwania innego niż opisano w tej książce łańcucha przyczynowo-skutkowego, związanego z antropogenicznymi zmianami klimatu, jak dotąd okazały się bezowocne. Hipoteza, wciąż jeszcze hipoteza, że to człowiek, czyli stworzona przez niego cywilizacja, jest główną przyczyną zmian w atmosferze i w konsekwencji na Ziemi, jest najbardziej prawdopodobna.
Rozdział 4: Polska Przygrywka
Każdy naród trwający od setek lat na odwiecznej swej ziemi zjednoczył się fizycznie i mentalnie z krajobrazem, ze swojska rzeźba, dolinami rzek, pojedynczymi i zebranymi w lasy drzewami. Wszystko to jest pośrednio wytworem klimatu. Dlatego tak bardzo obchodzi nas jego ewentualna zmiana, nawet pozornie niewielka.
Rozdział 5: Dysonans
Nie można gniewać się na tych filozofów i przyrodników, którzy uważają, że człowiek nie dorósł sprawnością i roztropnością do poziomu natury, że generalnie zeszpecił i zanieczyścił Ziemię, choć nie wszędzie jednakowo. Nie da się obronić tezy o powszechnym postępie cywilizacyjnym, odbywa się on do wtóru ze stratami i przy coraz to nowo odkrywanych zagrożeniach. Globalne ocieplenie jest jednym z nich.
Rozdział 6: All’ Antico
Nikt z nas nie jest przyzwyczajony do myślenia w kategoriach średnich temperatur Ziemi. Dobrze wiemy, że doświadczamy dużych zmian temperatury między latem a zima oraz że możemy podróżować do strefy tropikalnej czy arktycznej bez ryzyka szoku termicznego.
Rozdział 7: Intermezzo solarne
Jeśli przyjmiemy hipotezę, że przyczyną ocieplenia jest energia uruchamiana przez człowieka, najsensowniejszym rozwiązaniem jest szersze i sprawniejsze wykorzystanie energii słonecznej. Nie powoduje to uruchamiania dodatkowego ciepła. Jednak nie jest to tak łatwo zrobić, jak można wystawić swe ciało na słoneczne promienie.
Rozdział 8: Energico
Produkcja i dystrybucja energii, jeszcze tak niedawno uważane za wyznacznik postępu i zamożności społeczeństw, są jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla środowiska. Energetyka odpowiada za proces globalnego ocieplenia (nie tylko w rezultacie przyspieszenia obiegu wody i spotęgowania efektu cieplarnianego), jest główną przyczyną zakwaszenia opadów, wzmaga eutrofizację wód powierzchniowych (np. ogrzewając te wody zrzutami pochłodniczymi), w znaczącym stopniu przyczynia się do zagrożenia polami elektromagnetycznymi, odpadami kopalnianymi, hałasem i awariami.
Rozdział 9: Klimatyczne oratorium
Trudno o lepszy moment wydania takiego programu telewizyjnego i książki, zwłaszcza popularnonaukowej. Zagrożenie tego, co uważaliśmy przez wieki za trwałe dobro – powietrza i klimatu – to szok dla wszystkich na Ziemi, a więc także powód do szukania wyjaśnień. Zastanówmy się, co dziś skomponowaliby Vivaldi, Haydn i Głazunow. Tempo uświadamiania tych zagrożeń jest naprawdę imponujące. Dziś już w ulicznej rozmowie można pytać o dziurę ozonowa, pustynnienie czy stepowienie, kwaśne deszcze czy globalne ocieplenie.
Rozdział 10: Con moto
Nie ma wątpliwości, że najskuteczniej ostrze walki o ochronę klimatu powinno być ukierunkowane na motoryzację. Puste samochody o rosnących mocach, pędzące daleko i bez uzasadnionego celu, to ewidentna zakała dzisiejszej cywilizacji. Tylko jak przekonać do tego właścicieli aut?
Rozdział 11: Partytura
Globalne ocieplenie jest jednym z tych zagrożeń dla środowiska, które powinno wyzwalać reakcję społeczeństw i pojedynczych ludzi w skal największej z możliwych.
Rozdział 12: Instrumentarium
Wskazówki dla nauczycieli i wykładowców, przeznaczone głownie dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych (do wykorzystania na zajęciach z geografii, biologii, ochrony środowiska, czy też podczas godzin wychowawczych i różnego rodzaju ścieżek edukacyjnych), a także dla studentów w ramach przedmiotu ochrona środowiska na studiach licencjackich.