slowoklucz
"Pod kloszem..."

Pod Kloszem czyli prognoza pogody

„Pod Kloszem, czyli prognoza pogody”, dr Witold Lenart
Edukacja na rzecz zrównoważonego rozwoju powinna zajmować ważne miejsce w kształceniu i nauce młodzieży. Aby skutecznie przekazać wiedzę, wzbudzić zainteresowanie i zaangażować w aktywne przeciwdziałanie zmianom klimatu oferujemy możliwość skorzystania z multimedialnej Pomocy Dydaktycznej. Daje ona odpowiedź na następujące pytania:
  • Jak ważna jest świadomość i wiedza na temat globalnego ocieplenia?
  • W jaki sposób zmienia się klimat w Polsce i na świecie?
  • Jakie zagrożenia ekologiczne niesie ze sobą postęp cywilizacyjny?
  • W jaki sposób dążyć do rozwiązania problemów energetycznych i transportowych?
  • Co zrobić aby dołączyć do świadomych obywateli zrównoważonego ekologicznie świata?  

Pomoc zawiera:

- Przewodnik merytoryczny wraz ze wskazówkami dydaktycznymi oraz scenariuszami zajęć lekcyjnych

- Cykl programów o zmianach klimatu (2 płyty DVD) wraz z materiałami uzupełniającymi (1 płyta CD) dla osób pragnących pogłębić wiedze na temat globalnego ocieplenia

Proponowana przez nas książka dostarcza odpowiedzi na te i wiele innych pytań. Oparta na raportach oraz danych, wsparta wykresami i ilustracjami stanowi interdyscyplinarne kompendium wiedzy na temat globalnego ocieplenia, zmian klimatu i ochrony środowiska. Podejmuje istotne kwestie związane z tendencją zanikania pór roku, zjawiskami atmosferycznymi, wpływem cywilizacji na ekosystemy, źródłami zanieczyszczeń środowiska, zagrożeniami wynikającymi z dotychczasowej polityki energetycznej oraz potencjałem energii odnawialnej, skutkami motoryzacji, a także z edukacją ekologiczną i wyzwaniami współczesnego społeczeństwa. Proponuje pomysły i rozwiązania, skłania do przemyśleń i inspiruje.  

Poza częścią informacyjną książka zawiera scenariusze edukacyjne oraz wskazówki dydaktyczne. Scenariusze są skonstruowane tak, aby pobudzać zainteresowanie odbiorców poprzez urozmaicanie form edukacyjnych, odwoływanie się do spraw najbliższych uczniowi oraz nawiązywanie do różnych dziedzin. Proponowanym finałem edukacji jest ‘Kampania na rzecz redukcji przyczyn i skutków zwiększania efektu cieplarnianego na Ziemi’ motywujący uczniów do wykorzystania zdobytej wiedzy w praktyce.  Książka wsparta jest płytami DVD, na których znajduje się Program TV „Pod Kloszem, czyli prognoza pogoda” z udziałem znanego dziennikarza Jarosława Kreta.


Od autora: Trudno o lepszy moment wydania takiego programu telewizyjnego i książki, zwłaszcza popularnonaukowej. Zagrożenie tego co uważaliśmy przez wieki za trwałe dobro – powietrza i klimatu – to szok dla wszystkich na Ziemi, a więc powód do szukania wyjaśnień. Zastanówmy się, co dziś skomponowałby Vivaldi, Haydn i Głazunow. Tempo uświadamiania tych zagrożeń jest naprawdę imponujące. Dziś już w ulicznej rozmowie można pytać o dziurę ozonową, pustynnienie czy stepowienie, kwaśne deszcze czy globalne ocieplenie. (Witold Lenart, „Pod Kloszem, czyli prognoza pogody”)


Recenzja: Książek o przemianach klimatu jest dużo, ale takiej jeszcze w Polsce nie było. Autor (geograf z Uniwersytetu Warszawskiego) nie lansuje z góry przyjętej tezy, lecz odkrywa zagadnienie, które jest tak skomplikowane jak ludzki organizm. Dr Lenart pisze, ze wszystko, co dotyczy klimatu, jest kontrowersyjne , a przyrody nigdy nie poznamy do końca. A jednak, „tak jak z podatkami i karą śmierci, coś trzeba zrobić z globalnym ociepleniem, bo ono po prostu jest, bez względu na to, czy poprzedza straszliwe ochłodzenie , czy niczego znanego nie poprzedza, czy wpłynął na nie człowiek czy nie”.

To jest książka dla każdego, ponieważ każdy uzależniony jest od przyrody i każdy na nią wpływa. Bardzo często czytelnik napotka zdania, których wolałby nie czytać, bowiem postulują one działania, których w gruncie rzeczy nie chce: „Jedziemy samochodem. Jeśli nie zrezygnujemy, choćby częściowo, z wygodnego, modnego i potężnie wspieranego przez różne lobby pojazdu, nie ma mowy o obniżeniu emisji gazów szklarniowych, a wiec redukcji ocieplenia.”  Zżymamy się na takie diagnozy, a samochodu będziemy bronić jak niepodległości.

Autor ubiera przykrą prawdę w oryginalne szaty – jako miłośnik muzyki, układa przyrodniczą partyturę – w rezultacie zaprasza do uwertury, potem idą intermezza, oratorium, bisy. Wydanie okraszone jest zdjęciami, wykresami albo aforyzmami, które dodają uroku całości i świadczą o poczuciu humoru Witolda Lenarta. „Pamiętaj, ze warunkiem zapuszczenia wąsów jest zachowanie bilansu wodnego: oszczędzasz na goleniu, tracisz na myciu”. (Krzysztof Kowalski, Rzeczpospolita)


Autorzy:
Redakcja: Robert Kęder
Redakcja Merytoryczna: Joanna Lenart-Kowalska, dr. Witold Lenart
Scenariusze Zajęć Lekcyjnych: Katarzyna Mijakowska
Projekt graficzny: Michał Markiewicz

slowoklucz
Sfinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Partnerzy:

slowoklucz

Projekt i realizacja:

slowoklucz