slowoklucz
Listopad

Podsumowanie COP19

COP zbliża się ku końcowi. Wszystkie wydarzenia towarzyszące już się odbyły, jednak nadal można wybrać się na niektóre wystawy (do czego gorąco zachęcamy) które będą otwarte do 22 listopada.

 Przedstawiamy mały przegląd imprez, pokazów i marszów które zostały nam zaoferowane przez różnego rodzaju podmioty zajmujące się w swojej działalności zagadnieniami związanymi z zmianami klimatycznymi, ochroną przyrody  i pogodzeniem tych rzeczy z rozwojem człowieka.

„Dwie godziny dla ziemi” – 15 listopada organizatorem wydarzenia byli International Paper,  WWF Polska oraz FSC Polska. Podczas wydarzenia w Namiocie Klimatycznym wyświetlano prezentacje tematyczne.

Festiwal  „Klimat na zmiany” – 15 -17 listopada w Namiocie Klimatycznym pod Pałacem Kultury i Nauki wyświetlano filmy dokumentalne poświęcone tematyce ekologicznej i środowiskowej. Można było obejrzeć:

Klimatyczni Oszuści (Carbon Crooks) reż. Tom Heinemann, Dania 2013 – w czasie festiwalu odbyła się jego Polska premiera, a po pokazie można było spotkać się z reżyserem.

Film opowiada o skutkach jakie wynikły z podpisania Protokołu z Kioto, który wygasł w 2012 roku. Na jego podstawie kraje które zdecydowały się go ratyfikować zobowiązały się do ograniczenia gazów powodujących efekt cieplarniany. Jednak bogate kraje które nie mogły sprostać narzuconym limitom odkupywały prawo do emisji od uboższych krajów. Film odpowiada na pytania – jakie skutki pociągnęły za sobą nagłe ograniczenia, jak poradziły sobie z nimi kraje które zgodziły się na limity? Rzeczywistość stworzona na papierze wygląda inaczej niż ta która została wprowadzona w życie.

 

Prezydent Nowej Atlantydy (Island President) reż. Jon Shenk, Stany Zjednoczone 2011 – jest to dokument opowiadający o prezydencie najniżej położonego na świecie kraju -  Mohamed Nasheed jest prezydentem Malediwów. Jeśli nie zacznie zapobiegać zmianom klimatycznym, ocean zamieni wyspy w współczesną Atlantydę, a ich mieszkańcy stracą swoje domy. Film przedstawia historię walki prezydenta z ociepleniem klimatu, oraz propagowanie przez niego tego problemu pośród polityków pochodzących z większych i bardziej znaczących na forum światowym krajów.

 

Czwarta Rewolucja (Die 4. Revolution – Energy Autonomy) reż. Carl-A. Fechner, Niemcy/Stany Zjednoczone 2010 – dzisiejsze miasta są wiecznie rozświetlonymi, zasilanymi energią głównie z spalania paliw kopalnych punktami na mapie. Twórcy filmu chcą udowodnić że całkowite przejście na odnawialne źródła energii nie jest niemożliwe. Poprzeć tą teorią mają rozmowy z naukowcami. Laureatami nagrody Nobla, projektantami ekologicznych rozwiązań, gwiazdami show-biznesu. Przedstawione zostają rozwiązania które do tej pory wydawały się być rodem z filmów science - fiction jednak zaczynają być wprowadzane w życie.

 

Recepta na klęskę(Recipes for Disaster)reż. John Webster, Finlandia/Dania 2008 – jest do zapis eksperymentu jaki przeprowadził reżyser filmu na sobie i swojej rodzinie. Polegał on na największym możliwym ograniczeniu dwutlenku węgla w ich życiu. Rodzina Websterów zamieniła auto na autobusy, samolot na pociąg, pastę do zębów na sól z sodą oraz wyrzuciła ze swojego życia jedzenie w plastikowych opakowaniach. Produkcję CO2 udało się ograniczyć o połowę, jednak jaki wpływ miało to na domowników i ich relacje?

 

„Zielony klimat” wystawa w metrze warszawskim którą można oglądać w dniach 15-22 listopada na stacjach Świętokrzyska, Centrum, Pole Mokotowskie, Wilanowska oraz Kabaty. Jest ona skierowana głównie do młodzieży gimnazjalnej, licealnej i akademickiej. Wystawa pokazuje, że zielona Warszawa to nie tylko parki i skwery czy naturalny brzeg Wisły, ale też zielone inicjatywy realizowane w mieście: program efektywnego wykorzystania energii, ekologicznego budownictwa oraz ochrona wód Wisły i Bałtyku , dzięki nowoczesnym technologiom oczyszczania ścieków.

Rowerowy przejazd dla klimatu – 16 września cykliści zebrali się na Placu Bankowym po czym przejechali ulicami: Plac Bankowy, Solidarności, Most Śląsko-Dąbrowski, Solidarności, Jagiellońska, Zamoyskiego, błonia przy Stadionie Narodowym.

Międzynarodowy Marsz dla Klimatu i Sprawiedliwości Społecznej – uczestnicy marszu który odbył się 16 listopada chcieli zamanifestować że zmiany klimatu dotyczą wszystkich, a decyzje podjęte na Konferencji będą miały wpływ na kolejne pokolenia. Ponadto domagano się znacznej redukcji emisji gazów cieplarnianych. Udział w niej brali reprezentanci Polskich organizacji proekologicznych jak również wielu zagranicznych gości którym leży na sercu przyszłość naszej planety.

Przedstawicieli Fundacji Na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju można było spotkać 15 listopada podczas wystawy na Uniwersytecie Warszawskim w Pałacu Kazimierzowskim , zorganizowanej przez Uniwersyteckie Centrum  Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym i Zrównoważonym Rozwojem, przy  współpracy Lasów Państwowych: "Lasy wokół miast - piękno, przyjazny klimat, wypoczynek".   Wystawę można było oglądać w Galerii Uniwersytetu Warszawskiego w dniach 5 - 19 listopada 2013r.
Inaugurowała ona projekt: „Miasto idealne - miasto zrównoważone. Planowanie  przestrzenne terenów zurbanizowanych i jego wpływ na ograniczanie skutków zmian klimatu.”

Jest to tylko mały wycinek wydarzeń które miały miejsce w Warszawie przez czas trwania obrad 9 Sesji Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu. Odbył się również cykl debat:

- „Zmiany klimatu i gospodarka, w poszukiwaniu biznesowej drogi wyjścia z klimatycznego impasu”

- „Czy Polska potrafi żyć bez węgla?”

- „W poszukiwaniu eleganckiego rozwiązania, czyli technologia na ratunek ludzkości”

- „Moralne i etyczne problemy zmian klimatu. Jak kształtować postawy i zadbać o dobro całej ludzkości w coraz szybciej zmieniającym się świecie?”

Jak i wiele innych spotkań, wystaw i konferencji towarzyszących COP19. Mamy nadzieję, że każdy przypadkowo czy też z rozmysłem mógł wziąć w nich udział i znalazł coś dla siebie. Niezależnie od postanowień jakie będą podjęte po zakończeniu obrad na Stadionie Narodowym, pewne jest, że w ciągu 12 dni trwania COP każdy z nas przez chwilę zastanowił się na zmianami klimatu i wpływem człowieka na środowisko naturalne.

 

slowoklucz
Sfinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Partnerzy:

slowoklucz

Projekt i realizacja:

slowoklucz