slowoklucz
Kwiecień

W cieplejszym klimacie czeka nas więcej chorób?

 

Wiele mikrobów wywołujących choroby zakaźne potrzebuje do życia ciepłego i wilgotnego środowiska – takich, jakie zapewnia im strefa tropikalna. Rozprzestrzeniają się poprzez wektory zwierzęce: komary, muszki i kleszcze. Ocieplenie sprawić może, że owady żyjące w strefach tropikalnych oraz przenoszone przez nie patogeny znajdą dogodne warunki również na wyższych szerokościach geograficznych.

 

Nowe warunki oznaczać będą wcześniejszy i szybszy rozwój niektórych owadów: chrząszczy, mrówek, termitów i os. – W Stanach Zjednoczonych w tym roku już w lutym pojawiły się tam, gdzie zwykle spotyka się je dopiero przed końcem kwietnia – mówi entomolog George Hamilton. Łagodna zeszłoroczna zima na południowym wybrzeżu, w połączeniu z gwałtownymi burzami zaowocuje w tym roku zapewne plagą komarów.

 

A komary mają swoje źródło pożywienia – ludzi i zwierzęta – dostępne przez cały rok. Inne owady, jak np. pszczoły, żywią się nektarem kwiatowym. Jeśli rośliny dające im pożywienie nie zakwitną wystarczająco wcześnie, pszczoły nie przeżyją.

 

OB, ChronmyKlimat.pl

 

slowoklucz
Sfinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Partnerzy:

slowoklucz

Projekt i realizacja:

slowoklucz