slowoklucz
Wrzesień

Dzień bez samochodu

22 września - Europejski Dzień bez Samochodu

 

Dzień bez samochodu jest zwieńczeniem trwającego od 16 września Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu (ETZT) - największej ogólnoeuropejskiej inicjatywy poświęconej transportowi ekologicznemu. Ministerstwo Środowiska zachęca kierowców do racjonalnego korzystania z samochodów osobowych i rezygnacji z jazdy na krótkich trasach. Tego dnia każdy właściciel pojazdu spalinowego, posiadający przy sobie dowód rejestracyjny na swoje nazwisko jest upoważniony do darmowego przejazdu wszelkimi środkami komunikacji miejskiej

Ponad połowa podróży samochodowych nie trwa dłużej niż 15 minut. Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu ma na celu pokazanie, że jazda samochodem nie zawsze jest najlepszą opcją, a na pewno nie jedyną. Na krótkich dystansach zamiast samochodem korzystniejsza wydaje się jazda rowerem, autobusem lub pójście na spacer. Decydując się na pozostawienie samochodu w garażu albo na parkingu i spacer do pobliskiego sklepu lub przejażdżkę rowerem do pracy sprawiamy, że zyskujemy na tym zarówno my, jak i środowisko. W efekcie oszczędzamy nie tylko czas, ale i pieniądze. Zyskuje nasze zdrowie - spacer lub jeżdżenie na rowerze dodają energii, poprawiają kondycję i relaksują. Mniej samochodów przyczyni się również do zmniejszenia hałasu, szczególnie uciążliwego w centralnych częściach miasta oraz zanieczyszczenie środowiska spalinami.

 

ETZT organizowany jest co roku w dniach 16-22 września - w Europie od 1998 r., w Polsce od 2004 r. Jest on okazją do zwiększania świadomości ekologicznej Europejczyków w zakresie szkodliwego wpływu samochodów osobowych na środowisko. Skłania do poszukiwania alternatywnych rozwiązań dotyczących transportu, do próby zmiany postaw wobec nadmiernej eksploatacji aut. Ma pokazać szkodliwość zanieczyszczeń, hałasu i zbyt dużego natężenia ruchu wynikającego z nadużywania samochodu jako indywidualnego środka transportu w centrum miasta.Kulminacją Tygodnia Zrównoważonego Transportu, która przypada na 22 września, jest Europejski Dzień bez Samochodu.

 

więcej informacji: www.mos.gov.pl

 

slowoklucz
Sfinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Partnerzy:

slowoklucz

Projekt i realizacja:

slowoklucz