slowoklucz
Szkolenia dla nauczycieli szkół podstawowych i wychowawców przedszkolnych

KLIMAT DLA DZIECI

SZKOLENIA "GLOBALNE OCIEPLENIE - NAUKA DZIAŁANIA"

Fundacja Na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju serdecznie zaprasza nauczycieli szkół podstawowych, wychowawców przedszkolnych, metodyków i dydaktyków na szkolenia, podczas których prezentujemy, jak fachowo i ciekawie przygotować zajęcia z zakresu przyrody, ekologii i ochrony środowiska.

 

Szkolenia organizowane są w ramach projektu "Klimat dla dzieci" - innowacyjnej platformy edukacyjnej dla najmłodszych, której celem jest zwiększenie wiedzy i świadomości ekologicznej dzieci. Priorytetową zasadą, na której opiera się realizacja projektu jest nauka poprzez zabawę. Projekt został dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

Uczestnikom szkoleń zostaną przekazane informacje na temat:

  • przyczyn zmian klimatu oraz ich społecznych, gospodarczych i środowiskowych konsekwencji;
  • komunikacji społecznej w dobie zmian klimatu;
  • sposobów zapobiegania degradacji środowiska przyrodniczego;
  • sposobów nauczania o zmianach klimatu.

Uczestnictwo w szkoleniach potwierdzane jest zaświadczeniem sygnowanym przez Centrum Badań nad Środowiskiem Przyrodniczym UW.

 

Więcej informacji na temat szkoleń znaleźć można na portalu www.klimatdladzieci.pl w zakładce ZIELONA AKADEMIA.

 

Wszystkich zainteresowanych szczegółami szkoleń, w tym datami i miejscami kolejnych spotkań, prosimy o kontakt z koordynatorem projektu Dariuszem Chmielem tel. 721 720 720 lub Magdaleną Hyską tel. 721 377 720.

 

BROSZURA SZKOLENIOWA - "GLOBALNE OCIEPLENIE - NAUKA DZIAŁANIA"

 

Podczas szkolenia każdy uczestnik otrzymuje bezpłatną broszurę. Jej opracowania podjęli się specjaliści z Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego - dr Witold Lenart oraz dr Wojciech Lewandowski.

 

Spis treści broszury:

 

1. Wstęp

2. Repetytorium

3. Globalne ocieplenie - co my na to?

4. Jak uczyć działania

     - Wskaźnik kierunku wiatru nr 1

     - Wskaźnik kierunku wiatru nr 2

     - Wskaźnik siły wiatru

     - Parowanie i deszcz

     - Wilgotność powietrza

     - Deszczomierz

     - Barometr

     - Badanie nieba

     - Twój kalendarz pogody

     - Przejrzystość powietrza

     - Badanie zanieczyszczenia powietrza

5. Wyrzuty sumienia twórców ocieplenia

 

 

 

Do broszury dołączona jest płyta CD, na której zamieszczone są materiały uzupełniające, które można wykorzystać na zajęciach z dziećmi.

 

 

PORTAL WWW.KLIMATDLADZIECI.PL

Zapraszamy do odwiedzenia nowego portalu skierowanego do dzieci, rodziców i nauczycieli www.klimatdladzieci.pl, którego celem jest edukacja najmłodszych na temat zmian klimatu i ochrony środowiska.

 

Portal zawiera działy przygotowane zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Najmłodsi mają możliwość nauki poprzez różnego rodzaju gry i zabawy. Mają oni do dyspozycji kolorowanki, puzzle, zabawy muzyczne i inne gry umożliwiające naukę przyrody, np. budowanie własnego ogrodu i obserwowanie zmian, jakie zachodzą w nim w ciągu kolejnych pór roku. Starsze dzieci, oprócz gier o wyższym stopniu trudności, mogą korzystać z działów stricte edukacyjnych, takich jak "recykling", "czerwona księga" czy "jak to działa?". Wszystkie zagadnienia w tych działach są przedstawione w sposób prosty i atrakcyjny.

 

Ponadto na stronie można znaleźć "kalendarz młodego ekologa", w którym wyróżnione są najważniejsze daty z punktu widzenia ochrony środowiska; "quizy", w których można sprawdzić swoją wiedzę oraz "ciekawostki" i "słownik".

 

 

Dla rodziców i nauczycieli przygotowane są materiały edukacyjne, które pomogą rozszerzyć wiedzę oraz przekazać ją dzieciom w sposób ciekawy i atrakcyjny. Na stronie znaleźć można karty pomysłów, scenariusze edukacyjne, ciekawe publikacje na temat zmian klimatu oraz listę linków, które skierują każdego zainteresowanego do portali zajmujących się edukacją ekologiczną.


Serdecznie zapraszamy do odwiedzania portalu!

 

slowoklucz
Sfinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Partnerzy:

slowoklucz

Projekt i realizacja:

slowoklucz