slowoklucz
Marzec

Zielone plotki - Oscary 2011

Od dzisiaj wśród aktualności zamieszczać będziemy najnowsze informacje ze świata gwiazd dotyczące ochrony środowiska i ekologicznego stylu życia. Będziemy pisać o filmach, serialach, muzyce i modzie. Na początek podsumujemy tegoroczne rozdanie Oscarów… oczywiście z ekologicznego punktu widzenia.

 

 

Tydzień temu po raz 83. rozdano Nagrody Akademii Filmowej. Na ceremonii nie zabrakło elementów ekologicznych.


1)    Suknia Livi Firth, żony zdobywcy Oscara Colina Firtha za najlepszą pierwszoplanową rolę męską w filmie „Jak zostać królem”, została wykonana z materiałów pochodzących z recyklingu. Została ona uszyta przez Gary’ego Harveya z 11 starych sukienek. Podczas tworzenia sukni użyto wyłącznie elementów pochodzących z lat 30. ubiegłego wieku, czyli czasów, w których toczy się akcja filmu „Jak zostać królem”. Jedynym współczesnym akcentem były nici, które łączyły poszczególne elementy. Uzupełnieniem kreacji była biżuteria posiadająca certyfikaty sprawiedliwego handlu. Całość można zobaczyć tutaj. Jak poinformowała Livia Firth, suknia zostanie zlicytowana, a dochody z aukcji przekazane organizacji ekologicznej Natural Resources Defense Council.


2)    Niektóre gwiazdy przyjechały na ceremonię przyjaznymi środowisku samochodami. Dużą popularnością cieszyły się ekskluzywne samochody hybrydowe oferowane przez firmę Econation.


3)    W menu Balu Gubernatora, odbywającego się po zakończeniu oficjalnej ceremonii, znalazły się elementy ekologiczne, takie jak organiczne owoce i warzywa oraz owoce morza zatwierdzone przez Monterey Bay Aquarium’s Seafood Watch Program. 


4)    Słynny czerwony dywan został wykonany z butelek po wodzie pochodzących z odzysku.


5)     W tym roku postawiono również na ekologiczne oświetlenie, którego źródłem były specjalne wodorowe ogniwa paliwowe. Ponieważ w dzień gali rozdania Oscarów w Los Angeles było bardzo zimno, tych samych ogniw użyto także do zasilania zewnętrznych grzejników.


6)    Do Nagrody Akademii Filmowej nominowanych było pięć filmów podejmujących tematykę ekologiczną: “Gasland”, “Waste Land”, “Sun Come Up”, “The Warriors of Quigang” oraz  animowany krótkometrażowy film pt. “Let’s Pollute”. Niestety żaden nie otrzymał nagrody.


7)    Organizatorzy zadbali również o to, aby odpady szklane, plastikowe i aluminiowe trafiły do recyklingu, a odpady organiczne na kompost.

 

 

IG
Opracowano na podstawie: www.ecorazzi.com
Ilustracja: www.oscars.org

slowoklucz
Sfinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Partnerzy:

slowoklucz

Projekt i realizacja:

slowoklucz